Néhány kivitelezési részlet a második minősített passzívházunk építési munkálataiból
Korábban már beszámoltunk az első passzívházunk tervezési és kivitelezési részleteiről. Az az épület az ország 19. passzívháza volt. A második ilyen tervünk megvalósulásából adunk most ízelítőt két részben. Ez az írás a lemezalap elkészültét járja körül.
Nagyvonalakban az ágyazatról, a szerelőbeton készítéséről, a szigeteléstartó falról, a vízszigetelés kivitelezéséről, a lemezalapról és a lemez alatti hőszigetelésről, valamint a szivárgórendszer kialakításáról lesz szó, leginkább képekben bemutatva.
A tervezett épület egy többszintes családi ház, mely részben alá van pincézve, felerészben termikusan leválasztott garázs és pince, itt nem lesz fűtés, a másik fele pedig a fűtéssel ellátott passzívház.
Ez a teljes terv Ebben a cikkben ennek a résznek a kivitelezéséről lesz szó
A kútalapok kialakítása:
Ilyen gödrök készülnek ennek a gépnek a segítségével
Betonnal kitöltött kútalap kútalap vasalással ellátása
Azokat a kútalapokat, melyek a pincéhez közel kerülnek, csak a munkagödör kialakítását követően készítik el. Mivel körülötte nincsen tartó talaj, ezért a betonozás kútgyűrűkbe történik.
A munkagödör, majd a kavicságy kivitelezése:
Némi jelmagyarázat:
1. A kitűzéshez használatos állványzat.
2. A kitűzőzsinór, melyet az 1-el jelölt állványzathoz rögzítenek. A jobb oldali képen látható a piros jelölőfestékkel megjelölt szög.
3. Deszkából készített zsaluzat a szerelőbeton kiöntéséhez.
4. Gépészeti csövek. Ezeket előre el kell helyezni, a lemezen keresztül lépnek az épület szintjébe. Még az alapozás előtt le kell tehát fektetni a ház elektromos és gépészeti alapjait.
5. A homokos kavicságy tömörítésére szolgáló lapvibrátor.
6. A szerelőbeton felvastagítása miatt a kavicságy készítéséből kihagyott terület.
A szerelőbeton készítése:
Bal oldali kép: A fólia arra szolgál, hogy a beton ne szivárogjon a kavicságyba. A hegesztett acélhálót alátét kövekkel megemelték az alsó betontakarás érdekében. A függőleges vasakon látható kék szigetelőszalag mutatja a kész lemez szintjét, eddig öntik a betont. Ezeket a vasakat az öntés után egyszerűen kiemelik.
A lefektetett fólia azt akadályozza meg, hogy beton szivárogjon át a kavicságyba és emiatt feleslegesen sok beton legyen felhasználva. A fólia még abban is szerepet játszik, hogy a talaj ne szívja ki hirtelen a betonból a vizet és ezáltal ne jöjjön létre a felső oldalán repedés (persze ha kellőképp permetezve is van…)
Annak érdekében, hogy a betontakarás alul is jó legyen a betonozásnál, a hegesztett acélhálót kissé megemelik aláhelyezett kövekkel.
Előbb betonoznak, majd tűvibrátorral tömörítik a kiöntött betont, végül következik a felületsimítás.
A mélyebben lévő lemezalap készül el korábban, ez a háromszintes lakóépület rész alapja.
Ezt követően kerül kivitelezésre magasabb fekvésben a pince és a garázs alapjául szolgáló szerelőbeton. A képen már a felgerendák is láthatóak.
Készen van a betonozás
Utolsó simítások. A cementes víztartalom a betonlehúzó vibrálása miatt felszínre kerül. A művelet elvégzése előtt a szintjelző tüskéket eltávolították.
Készül a szivárgórendszer:
Lejtős betonaljzat készítés az első lépés.
Ez a perforált citromsárga cső fogja összegyűjteni a vizet. Az eredeti kiviteli terveinken a narancssárga (erősebb) cső volt előírva. A csövet a víz megszűréséért felelős geotextília és kavicságy veszi körül.
Ez pedig a tisztítónyílás, mely a felszínen is látható lesz.
A szigeteléstartó zsalukőfal rakása:
Itt már fel van rajzolva az aljzatbetonra a majdani fal kontúrja. A vasak, melyek a lemezalapból kiállnak, a később bekerülő zsalukő pillérekben fognak futni. A fal 15 cm vastag lesz, ezek a vasak fogják biztosítani az állékonyságát.
A szintezővel vízszintbe állított zsalukő sorokba vízszintes és függőleges vasak kerülnek.
Ahogy halad a falazás, pár soronként betonnal kiöntik a zsaluköveket.
Így fest a zsalukőfal belülről.
Gépészeti és elektromos csőáttörések A szivárgórendszer tisztítóaknája
Tökéletesen sima falazás, látszik a szakértelem a végeredményen.
A vízszigetelés kivitelezése:
Bitumenes vastaglemez hajlítása derékszögeknél Elkészült vízszigetelés
Dupla réteg modifiklát bitumenes vízszigetelés és kellősítés
Az olvadt bitumennek ki kell folyni az illesztéseknél, és az egésznek feltéphetetlennek kell lennie, akkor lesz jó a szigetelés. Az első képen a nyolcasra hasonlító bitumenes lemezdarab olyan termék, amit szakkivitelezők szoktak használni.
A hőszigetelés alapjai:
A passzívházak legfontosabb elemei a légtömörség, a megújuló energiákat használó, korszerű gépészeti megoldások és berendezések, és a hőszigetelés. Ez utóbbinak nem szabad megszakadnia sehol, a lábazati falaknál sem, így a házunk eleve ráépül egy 25 cm vastagságú, igen nagy szilárdságú hőszigetelő rétegre. Erre kerül a 45 cm magas lemezalap, ami a három szint teherhordó alapja lesz.
Elválasztó hőszigetelés, mely a fűtött lakóépület részt a fűtetlen garázs és pincerésztől különíti el, továbbá ez a zsaluzat, mely a két lemezalap közt marad.
A lemezalap elkészítése:
Először elkészül a vasalás aztán a betonpumpás betonozás
Mivel a lemezalap 45 cm vastag beton, a zsaluzáshoz nagy zsalutáblákra és támasztékokra van szükség. Itt már nem elegendő csak deszkázni. A keresztben futó rózsaszín sáv a hőszigetelés, ami a fűtetlen és fűtött részt elválasztja.
Jól látható az épp betonnal feltöltődő vasak alatt a drénlemez.
A következő részben további izgalmas részleteket mutatunk majd a kivitelezés folyatásáról. Tartsatok velünk!
Ha építkezésen gondolkodsz jelentkezz ONLINE KONZULTÁCIÓ -ra: vedd fel velünk a kapcsolatot e-mailben: gortvaepitesz@gmail.com , vagy az alábbi telefonszámokon: +0620 956 4325 és +0620 428 0367 !
Kapcsolódó Témák