Ígéretünknek megfelelően folytatjuk a második passzívházunk pár kivitelezési részletének bemutatását. Az előző cikkben a lemezalap készítésig jutottunk el, most a pincéről lesz szó.
Emlékeztetőül a házról: többszintes családi ház, mely részben alá van pincézve, fele termikusan leválasztott garázs és pince, itt nem lesz fűtés, a másik fele pedig a fűtéssel ellátott passzívház.
Az előző cikk végén itt tartottunk, most pedig idáig fogunk eljutni
A zsalukő pincefal építése
Ez itt az induló helyzet. A monolit pillérek és a leendő zsalukő falak helyét a kinyúló vasakból lehet látni. A szigeteléstartó fal hátul már készen van, vízszigeteléssel is el van látva, ez a pincerész lesz, itt nem lesz fűtés. A pince fűtött előterében a ház falára fogják majd felhelyezni a vízszigetelést.
A baloldali képről:
Áll az első öt sor a falból. A számokkal az alábbiakat jelöltük:
1. A bitumenes vízszigetelés rétege
2. A hőszigetelés, melyre a lemezalap készült. Az előző cikkben volt róla szó. A passzívház követelmények miatt a hőhidak kialakulásának elkerülése és a hőszigetelés folytonossága elengedhetetlen szempont, ezért erre a nagy teherbírású XPS szigetelésre került a 45 cm-es lemezalap, így az egész ház hőszigetelésre épül.
3. A lemezalap
4. A zsalukőből épült pincefal.
A jobboldali képről:
A nyolcadik sornál tartunk. A számok a képen:
5. Védőfólia a vízszigetelésen, hogy megóvják a munkálatok során az esetleges sérülésektől.
6. A hőszigetelés szélének megóvása habarccsal, hogy ne sérüljön, míg a vízszigetelést lánggal olvasztják.
a fal állékonyságát segítő vasalatok
zsalukőfal kitöltése betonpumpával
Épülőben. Jobbról haladva az alábbi látszik: Szigeteléstartó falazat, rajta a vízszigetelés, és a pincefal folyamatban. A talajvíz a szigetelést jobbról tudja nyomni, így nem maradhat hézag a két fal közt, mert a bitumenréteg leválásával járna, így a vízszigetelés sérülne, ezt habarcskitöltéssel akadályozzák meg.
látható, hogy a fűtetlen és a fűtött rész külön készül, alul már látszik a 25 cm-es hőszigetelés
alul a rózsaszín sáv a két épületrészt elválasztó hőszigetelés
A monolit vasbeton pillérek készítése
balra a zsaluzás, jobbra a betonozás látható
A pince nélküli épületrész aljzatának készítése
Mielőtt visszatöltenék a földet a falazat mellé, geotextil borítással ellátott felületszivárgó lemezt helyeznek el a fal felületén. Ez arra szolgál, hogy a falhoz érkező talaj- és rétegvizeket a szivárgórendszerbe vezesse. A szivárgórendszer kialakításáról az előző cikkben volt szó.
Készen van a visszatöltés. Gerendarácsot csinálnak a kútalapokra. A kútalapok készítését szintén az előző cikkben mutattuk be. A baloldali képen a zsaluzás, a jobboldalin az elkészült gerendarács látható.
A sorrend: tömörített homokos kavicságyra megy a szerelőbeton, arra a vízszigetelés, majd a vasbeton lemez. Ez utóbbi a pincével ellátott épületrész födémje is. A két épületrészt így ez összefogja. Jobbra a vízszigetelés lángolvasztással történő rögzítése látható.
Készül a födém
Zsaluzás folyamatban. A képen látható jelölésekkel a kivitelezők előre bejelölték az alábbiakat: a narancssárga és zöld szín a pince álmennyezetének kontúrját jelöli, ez a majdani mennyezethűtéshez szükséges csövek miatt fontos, a kék pedig a födém áttöréseinek helyeit jelzi.
Látható a kész vasalat a zsalutáblákon. A pince falának rétegeit számoztuk, az alábbiak láthatóak a fotón:
1. A pince zsalukőből rakott 25 cm-es fala
2. A kellősítés
3. Modifikált bitumenes vastaglemezből készített kétrétegű vízszigetelés
4. Expert Fix típusú hőszigetelés 25 cm-es vastagságban
5. Habarcskitöltés a hézagok megszüntetésére
6. Zsalukő pillérekből készített merevítéssel erősített szigetelésvédő falazat, ami a kőburkolat majdani alátámasztása is lesz, valamint néhány pillért a terasz alapjaként is használunk majd.
Ezzel a háromlábú berendezéssel ellenőrzik vissza a kivitelezők a födém szintjét.
Az első lépés a gépészetben, hogy a mennyezeti hűtés-fűtés csöveit tekerik és kötözik a lefektetett vashálóra. A megbízott gépész a csövek köreit mindig helyiségenként tervezi. Annak érdekében, hogy ezt a körönkénti csövezést megkönnyítsék, a későbbi álmennyezetek helyzetét a zsalutáblára festik fel, hogy láthatóak legyenek a helyiségek.
A mennyezeti hűtésosztó-gyűjtő is beépítésre került. Ezen ilyenkor nyomáspróbát végeznek, és csak akkor kezdik a további, födémbe épített vezeték elhelyezését, ha ez a próba rendben van.
Itt már felfestették a szükséges födémáttöréseket. Erre azért van szükség, hogy a vasszerelők majd kihagyják a helyét, vágják ki, és a kirekesztés is történjen meg.
A narancssárga cső a symalen cső, A vastag cső a szellőzőcső kirekesztése,
ebbe húzzák az elektromos kábeleket ezen át szellőzik a pince és a garázs.
A hővisszanyerős szellőzőrendszer légcsatornái
A födém ellátva az összes szükséges csövezettel.
Beszerelésre került a felső vasalat is.
A felső vasak beépítése után megkezdődhet a betonozás.
Zsalukő nehezékekkel gátolják meg a felúszást.
Készül a lépcső. Betonozás előtti és utáni állapot.
Balra a még nyers beton, jobbra a már megkötött állapot. A jobboldali képen látható még, hogy földdel már feltöltötték a pincefalat a kész magasságig, kvázi a legevidensebb állványozás készült a továbbiakhoz.
A kellősítés folyamata
A bitumenes vízszigetelés megtapadásának elősegítéséhez hengerrel felhordják a hideg bitumenmázat a felületre.
A vízszigetelés készítése
Lánggal melegítve rögzítik szakszerűen alulról felfelé haladva a bitumenes lemezt a kellősítés után.
A vízszigetelés után a hőszigetelés következik
Nem duzzadó purhabbal ragasztják a vízszigetelésre a 25 cm-es vastagságú Expert Fix hőszigetelő anyagot. A passzívház követelményeknek megfelelően a hőhidak elkerülése érdekében a fugákat és legkisebb réseket is kitöltik purhabbal.
A szigetelést védő falazat készítése
Beton válaszfal elemekből építenek védőfalat, mely a zsalukő pilléreket és a szigetelést védikk. Ez a fal tartja majd a kőburkolatot, de előtte még felkerül rá a szivárgólemez, ezért a merevítő pillérek mellett a negatív sarkok lekerekítése szükséges. Ebben az esetben ez a hőszigetelő anyagból lett megoldva.
Kész a pince. Az első beltér, amely elkészült a passzívházunknál.
Ezek voltak tehát a második passzívházunk kivitelezésének alapjai. Reméljük érdekesnek találtátok a cikkeket, ha felkeltették a kíváncsiságotokat a passzívházak iránt, olvassátok el a témában korábban írt bejegyzéseket is!
ITT TALÁLJÉTOK AZ ELSŐ RÉSZT: Passzívházunk kivitelezése – 1. rész
Az első passzívházunkról írt cikkeink:
Passzívházunk megvalósulása I. rész – Mi is az a minősített passzívház?
Passzívházunk megvalósulása II. rész – A tervezés
Passzívházunk megvalósulása III. rész – Hogyan épül fel egy minősített passzívház
Ha építkezésen gondolkodsz jelentkezz ONLINE KONZULTÁCIÓ -ra: vedd fel velünk a kapcsolatot e-mailben: gortvaepitesz@gmail.com , vagy az alábbi telefonszámokon: +0620 956 4325 és +0620 428 0367 !
Ha egyéb témák is érdekelnek, olvassátok el CIKKEINKET!
Szerzők: Gortva Anikó, Tompos Zsófia