Meglévő épület felújításakor szinte mindig felmerül a vízszigetelés kérdése, ezért most egy három részesre tervezett cikksorozatban megkísérlünk minden lehetséges kérdésre választ adni.
I. eset: baj nincs, de korszerűsítés miatt felmerül
Képzeljük el, hogy a felújítás során parkettát cserélnénk, felszedjük a régit, és talajt találunk alatta. Sokunknak elképzelni sem kell ezt, mert találkoztunk vele, hiszen ez elég gyakori. Felmerül a kérdés, ha semmilyen szigetelés nincsen, hogy lehet, hogy nem korhad a padló, nem vizes a fal.
![](https://gortva.hu/wp-content/uploads/cikkek/mitol_azik_a_fal/1_1.jpg)
A mai vízszigetelés korai, bitumenes formái az 1800-as évek végén jelentek csak meg, egészen odáig a házakat nem szigetelték talajvíz ellen. A megoldás az volt, hogy a döngölt padló agyagot tartalmazott, és erre burkoltak rá. Amennyiben ez nem volt elegendő, pincét építettek, még akkor is, ha szükségük nem volt rá. Ezzel védekeztek a talajnedvesség ellen. A mészhabarcsra rakott nagy tömegű vastag falak egy alap szigetelést egyébként biztosítottak, talajpára esetén például elegendőt.
Mivel tehát nem volt aljzatbeton, a burkolat a párát áteresztette, és mivel a korabeli ablakok és ajtók (gerébtok) becsukva is biztosítottak szellőzést, a párásodás tulajdonképpen nem jelentett nagy problémát.
Felújítás során azonban ma már elsősorban az energiahatékonyság a legfőbb igény, így természetesen ezeket a nyílászárókat ki kívánjuk cserélni, illetve szigetelni szeretnénk a padlót és a falakat.
Igen ám, de a nyílászárócserével a ház páraháztartásának egyensúlya azonnal felborul, hiszen a modern ablakok és ajtók nem fogják a levegőt átengedni. Erre a problémára szellőzőrendszerek kialakításával lehet megtalálni a megoldást. Ezekről a rendszerekről később még szó lesz, külön cikkben.
Ezen kívül persze hozzányúlunk a fűtéshez, vélhetően felületfűtést választva, hiszen energiatakarékosságra törekszünk, padlót cserélünk, ennek során víz- és hőszigetelést alakítunk ki. Ekkor azonban a víz már nem tud a padlón át párologni, egyetlen út marad számára, a falazat.
Felújítás során tehát mindenképpen gondolnunk kell a padló és falazat utólagos vízszigetelésére, mert hiába nincsen a kiinduló állapotban a fallal probléma, az új, korszerű környezetben elő fog állni a gond.
II. eset: van vizesedés, de csak lokálisan
Vannak esetek, mikor a ház körül minden rendben van, de jól körülhatárolt foltban egy területen vizes a fal. Egyből szigetelési problémára gondolunk, pedig a leggyakoribb okozója ezeknek a foltokban megjelenő vizesedéseknek a csőtörés. Különösen, ha nem a fal tövében, hanem magasabban jelentkezik.
Amennyiben a vízórán ezt nem észleljük, az is elképzelhető, hogy például a zuhanyzó, kád lefolyójánál történt valami, így használat során áztatjuk a falat.
Még az is lehet, hogy nincs szó csőtörésről, mindössze túl sokat áztatjuk a csempét (zuhanyozás), és a fugák átengedik a vizet a falba. Ezt a csempe alá felvitt vízszigeteléssel lehet kiküszöbölni, de ez természetesen utólag csak újracsempézéssel megoldható.
Lokális probléma lehet még a tetőre hulló csapadék vízelvezetési hibája, azaz a bádogos lefolyó csatorna (vagy annak hiánya) áztatja a falat egy helyen. Gyakori eset, hogy a járda visszafelé, a ház felé lejt és így károsítja a falat. Ezekben az esetekben általában egyszerűen, olcsón orvosolható a probléma.
III. eset: körben az épületen vizesedik a fal
Okozhatja a vízszigetelés hiánya eleve, vagy az, hogy van, de korszerűtlen, elöregedett, és már nem látja el a feladatát. Ilyen elkorhadt betétes bitumenes csupaszlemez, vagy oxidált bitumenes vastaglemezzel épített falazatnál lehetséges.
![](https://gortva.hu/wp-content/uploads/cikkek/mitol_azik_a_fal/1_2.jpg)
Ebben az esetben mindenképpen szigetelni kell utólag. Következő cikkünkből az is ki fog derülni, milyen megoldás kínálkozik erre.
Érdekel a folytatás? Cikksorozatunk többi részét itt olvashatod:
MITŐL ÁZIK A FAL? CIKKSOROZAT – 2. RÉSZ – MI A TEENDŐ?
MITŐL ÁZIK A FAL? CIKKSOROZAT – 3. RÉSZ – ÚJ SZEREPBEN A PINCE
Szerző: Gortva Anikó, Gortva Péter