Az épületek megtervezésénél nyilvánvalóan az első lépés a terepviszonyok felmérése, és ennek függvényében a ház elhelyezése a területen. Itt értelemszerűen figyelembe kell venni a domborzati viszonyokat, és ha lejt a telek, akkor arra mindenképpen megoldást kell keresni úgy, hogy a megrendelő igényei lehetőleg ne sérüljenek. Tekintsünk meg néhány példát!

Telekhatárra, utcafronton

Utcafronton történő épület elhelyezés esetén az utca szintjén, vagy ahhoz képest kissé megemelve tervezzük a padlószintet. Így az ablakokkal az utca felé is használható életteret tudunk kialakítani.

Helykihasználás garázzsal

A pinceszint garázsként történő hasznosítása lejtős terep esetén ideális megoldás lehet a helykihasználásra. A ház lakótere a garázskapuhoz képesti másik oldalon kertkapcsolatos, nyugodt élettérként funkcionálhat így. Arra azonban nagyon kell vigyázni, hogy ne legyen a lehajtó túl meredek, mert téli síkosság esetén nem fogjuk tudni használni. Tíz százaléknál nagyobb emelkedőt már mindenképpen fűtéssel kell ellátni.

Használjuk ki terasszal

Egy jó fedett terasz az év jelentős részében rengeteg családnál átveszi a nappali funkcióját, és mint központi élettér működik. Erre lehet alapozni lejtős telek esetén is, ha úgy alakítjuk ki a terepcsatlakozást és a padlószintet, hogy az a terasz szintjéhez igazodik.

Szinteltolás

Ha a lejtés a telken túl nagy, akkor költséghatékony lehet a hosszabb, szinteltolásos épület terve.

Spórolósan

Praktikus és költséghatékony megoldás, ha kvázi kiegyenlítjük a terepviszonyokat, tehát a ház egyik oldalát süllyesztjük be az emelkedőbe, az így kitermelt földdel szintbe hozzuk a másik oldal alatt a talajt, így a kitermelt föld lesz a feltöltés. Itt azonban a tömörítés még emelni fogja a tereprendezés költségét, és ha nem használjuk el az összes kitermelt földet, akkor az elszállítás is plusz kiadást jelent.

A talaj kitermelése és átcsoportosítása a talajminőségtől függően, illetve a terepviszonyok kínálta lehetőségek tekintetében (kézi vagy gépi munka lehetséges) 1 000 – 20 000,- Ft/m3 körüli költséget jelent. A tömörítés ezzel szemben jóval drágább dolog, akár 30 000,- Ft/m3-be is belekerülhet. A maradék föld elszállítására köbméterenként 5 000,- Ft körüli összeggel kell kalkulálni. Ezeket figyelembe véve mindig az adott terv, telek és igények megvizsgálása után lehet csak megmondani, hogy ez a megoldás valóban optimalizálja-e a költségeket.

Ezen a néhány példán kívül persze számtalan egyéb részlet, szempont és körülmény létezik. A terveket mindig az adott helyzethez, a megrendelő igényeihez kell igazítani, így kihozni a telek adottságaiból a maximumot. Ha olyan építészt kerestek aki mindezek figyelembevételével minden fontos szempontra felhívja a figyelmeteket, és a tervezés legapróbb részleteiben is számíthattok rá, akkor keressetek minket!

Ha építkezésen gondolkodsz jelentkezz ONLINE KONZULTÁCIÓ -ra: vedd fel velünk a kapcsolatot e-mailben: gortvaepitesz@gmail.com , vagy az alábbi telefonszámokon: 06 20 956 4325 és  06 20 428 0367 !

Kapcsolódó cikkek

Domboldalba vágva

Egy kétszintes családi ház tervezésének története

Üdülőépület a Lupa-szigeten

Ebben a cikkünkben egy üdülő épületünk születését mutatjuk be, az első tollvonástól a megvalósításig.