A fedélszerkezet típusa.
Cikkünkben azokkal az alaptípusokkal foglalkozunk, amelyek leggyakrabban előfordulnak családi házak esetében.
1. Szeglemezes tetőszerkezet
Itt a szokásosnál keskenyebb (jellemzően 5/15) fa gerendákat egy ún. fém szeglemez rögzíti egymáshoz és ezáltal statikai értelemben egy rácsos tartó jön létre. Ennek előnye, hogy a tartók rendkívül erősek lesznek a sima szarufákkal összehasonlítva. Előnye még a szerkezetnek, hogy a beruházási költsége alacsony, mivel ekkor nem kell külön vasbeton zárófödémet építeni. Statikailag méretezett szerkezet, elég csak a házunk külső területén főfalat építeni, hatalmas fesztávokat át tud hidalni. Ha később szeretnénk a tető- vagy padlásteret használni, akkor nem lesz jó megoldás. További előnye, hogy ezt olyan cégek készítik, akik szinte csak ezzel foglalkoznak, így a hiba lehetősége kisebb.
2. Állószékes fedélszerkezet
Itt a lényeg, hogy minden 4-5. szarufa ún. főállás, azaz található benne 2 (3) oszlop (vagy fal). Tetőtér beépítésnél a tetőt alátámasztó oszlopok, szerkezetek helyét figyelembe kell venni, korlátozhatja a beépítést. Ennél a háznál a belső térdfalakig kivittük az oszlopokat, így jobb lesz a térkihasználtság.
3. Fogópáros (vagy torokgerendás) fedélszerkezet.
Általános esetben erre és az előző (állószékes) típusra szűkül a lehetőség. A fogópáros kisebb, az állószékes nagyobb fesztávra való. A fogópárosnál nincsenek közbenső oszlopok, szabad a teljes tetőtér, a leggyakoribban alkalmazott ácsszerkezet. Statikai okokból méretkorlátai vannak, kisebb fesztávokra való, de egy átlagos méretű családi házra megfelelő lesz.
4. Összetett tetők
A legtöbb tetőszerkezet nem fér bele valójában egy tankönyvi kategóriába. Lehet, hogy valami különlegest szeretnénk látni vagy lehet, hogy csak összetett az alaprajzunk formája és nem lehet rárakni egy téglatest formára kitalált tetőt.
A különleges formai, szerkezeti igények megjelenésekor van a legnagyobb szükség a statikus tervező és az építész együttműködésére, a helyszínen pedig személyes jelenléttel kell támogatni a szakemberek munkáját.
Hogy melyik a tetőszerkezet lesz a legmegfelelőbb számodra? Ezt a döntést nyugodtan bízd az Építészedre, aki az épület igényeidnek megfelelően fogja kiválasztani a megfelelő szerkezetet!
Folytatása következik…..
Ha építkezésen gondolkodtok, és belevágnátok, gyertek el konzultálni hozzánk, ahol részletesen elmondhatjuk és megmutathatjuk Nektek, mire érdemes figyelnetek, milyen szerkezetekben, anyagokban, gépészetben érdemes gondolkodnotok, és milyen terveket ír elő minimum a jogszabály, illetve milyen tervekre lesz szükség ahhoz, hogy a kivitelező tényleg álmaitok otthonát építhesse meg!