A PTE-építőművész(Ba) szak 3.éves hallgatója vagyok, és a Gortva Építész Studiónál végeztem a szakmai gyakorlatomat. Ennek a szaknak az elvégzéséhez minden hallgatónak egy 6 hetes szakmai gyakorlaton kell részt vennie, amire szerintem a nyári időszak a legalkalmasabb. A diplomához szükséges tapasztalatot megszerezhetjük kivitelezési, vagy tervezési irodánál is. Mivel engem mindig a kreatív oldala érdekelt az építészetnek, így örültem, hogy a gyakorlatom tervezés jellegű lesz. Ám utólag azt mondhatom, hogy volt szerencsém belelátni egy épület tervezésének az egész folyamatába, mivel a Gortva építész stúdió a tervezés legelejétől,a megépülésig/átadásig dolgozik az adott projekten.

Alapvetően 2 fő területe volt az itt eltöltött időmnek: voltak napok amikor az irodában dolgoztam, heti 2x pedig építkezésekre mentünk Péterrel, aki a tervezés mellett a műszaki ellenőrzést is maga végzi.

Az irodai munkám során számítógéppel kellett részfeladatokat készítenem. Ettől kicsit tartottam az elején, mert az egyetemen csak a 3. félévben kezdtünk el digitálisan rajzolni, és még nem rendelkeztem magabiztos tudással. Ám szerencsére a 6 hét alatt sokat gyakoroltam, és hamar éreztem magamon a fejlődést.

Foglalkoztam belsőépítészettel, készítettem falnézeteket, világítástervet böngésztem a greslap katalógusokat, mi lenne a projekthez illő burkolat.

De nagyobb léptékben is dolgoztam, itt a bal oldali telekosztást kellett újragondolnom egy új lakóparkhoz.

Érdekes volt részt venni azokban a projektben amik épp most zajlanak, de a már megvalósult tervekkel kapcsolatban is volt dolgom. Többször kellett cikket írnom a honlapra, ahova a stúdió referencia munkái kerülnek fel. Ilyenkor először végignéztem a fotós által készített képeket, majd kiválogattam azokat amik szerintem a legjobban mutatják be az adott családi házat, ezután pedig szöveget írtam hozzá. Ebben a feladatban nagyon el tudtam mélyedni, és az volt a célom, hogy minél igényesebb legyen.

A szakmai gyakorlat legtanulságosabb része mégis az volt, amikor elmehettem az aktuálisan épülő házak megtekintésére/ellenőrzésére. Sajnos az egyetemen nincsen kivitelezés órám, vagy bármilyen más tárgyam ahol építkezésekre járnánk, így nagyon örültem ennek a lehetőségnek. Az egyetemen megtanuljuk a rétegrendeket, csomópontokat, és hogy hogyan épül fel egy ház az alapozástól kezdve, viszont teljesen más ezeket élőben látni.

Itt utunk során megvizsgáltuk, hogy a vízszigetelés megfelelő-e a lábazatnál

Az is fontos, hogy hogyan vésik a falba a vezetékeket, hisz a falak teherbírását számottevően nem csökkenthetjük.

Ehhez a budakeszi projekthez is gyakran mentünk.

Már készül a gipszkarton a tetőtérben, fontos a tökéletes párazárás!

A tatai építkezésen azt nézhettem meg, hogy hogyan épül egy vasbetonfalas családi ház.

A testvérhegyi családi háznál pedig segíthettem a fuga színének kiválasztásában.

A rajzokon ez a folyamat egyszerűnek tűnhet, viszont a valóságban számos olyan gond adódhat, egy ház építésekor amire figyelni kell, és amiről nem tanultunk. Megértettem ,hogy milyen fontos, hogy egy építkezési folyamatban mindenki együttműködjön a másikkal, és nagyon fontos a jó szakemberek választása.

Összességében nagyon élveztem az itt eltöltött időt, nagyon jó volt olyan építészektől tanulni akik elismertek a szakmájukban és nagy elhivatottsággal végzik a munkájukat.

szerző: Paulovits Dóra

Dóri további cikkei: