A fenntartható építészet egyik innovatív megoldása a solar falburkolat, amely nem csak esztétikai, hanem energetikai szempontból is egy jó megoldást nyújt. De mit is jelent pontosan ez a technológia, és milyen előnyöket kínál mind az építészek, mind a felhasználók számára?

Mi az a solar falburkolat?
A solar falburkolat egy olyan külső burkolati rendszer, amely beépített fotovoltaikus (PV) vagy hőenergia-hasznosító elemeket tartalmaz. Ezek a panelek a nap energiáját elektromos árammá vagy hővé alakítják, amely felhasználható az épület energiaellátásában. A rendszer lehet teljesen integrált (BIPV – Building Integrated Photovoltaics), vagy utólagosan felszerelt megoldásként is alkalmazható.

A solar falburkolat előnyei
- Energiahatékonyság – Az épület külső burkolata aktívan hozzájárul az energiaellátáshoz, csökkentve a hálózatról történő energiafelhasználást.
- Esztétikai sokszínűség – Különböző színekben, textúrákban és méretekben elérhető, így az építészeti tervezés szerves részévé válhat.

- Fenntarthatóság – A napenergia felhasználásával csökkenti a szénlábnyomot és hozzájárul a környezetbarát építészet fejlődéséhez
- Hosszú távú megtérülés – Bár kezdetben magasabb beruházási költségekkel járhat, az energia-megtakarítás révén hosszú távon kifizetődő lehet.
- Hőszigetelő tulajdonságok – Segíthet csökkenteni a hőveszteséget télen és a túlmelegedést nyáron, így növelve az épület komfortját.

Hol szerezhető be és milyen típusok léteznek?
A solar falburkolatok beszerezhetők építőipari cégeknél, napelemes rendszerekre specializálódott vállalatoknál, illetve egyes prémium építőanyag-forgalmazóknál. Léteznek üveg-alapú, kompozit, fém és kerámia bevonattal rendelkező változatok, amelyek különböző építészeti stílusokhoz illeszkedhetnek. Így a választék nagyon színes.

Alkalmazási területek
- Modern lakóépületek és családi házak
- Ipari és kereskedelmi épületek
- Intézményi létesítmények (iskolák, kórházak, közintézmények)
- Zöld épületek és passzívházak

Lehetőségek Magyarországon
Magyarországon több vállalat is kínál épületintegrált fotovoltaikus (BIPV) megoldásokat, amelyek lehetővé teszik a napelemek homlokzati falpanelekbe történő integrálását. Ilyen például a Jüllich Glas Holding Zrt, és a Electraplan Termelő Kft.:
- Jüllich Glas Holding Zrt.: A székesfehérvári székhelyű vállalat egyedi napelemek gyártásával foglalkozik, amelyek előtetőként és homlokzatba integrálva is alkalmazhatók.

- Electraplan Termelő Kft.: Az Electraplan új színes, kő- és faburkolat hatású CIGS napelemeket kínál.
A cég 2024-ben nemzetközi sikernek örvendhetett. 2024 június 19-21. között került megrendezésre a németországi München-Messe területén a The smarter E Europe 2024 nagyszabású esemény, mely egyidejűleg több kiállításnak is helyet adott. Ezen belül a InterSolar kiáálításon voltak láthatók a magyar cég termékei.
Összegzés
A solar falpanelek piaca Magyarországon és nemzetközileg is növekvő tendenciát mutat, különösen az épületintegrált fotovoltaikus (BIPV) technológiák terjedésével. Bár Magyarországon egyre több vállalat kínál homlokzatra szerelhető napelemeket, a piac még viszonylag szűk, és az ilyen megoldások egyelőre kevésbé elterjedtek, mint a hagyományos tetőre szerelt rendszerek.

Nemzetközileg a BIPV rendszerek, köztük a solar falpanelek egyre népszerűbbek, az olyan innovatív vállalatok, mint a Pixasolar és más európai gyártók, egyre több testreszabható és esztétikus megoldást kínálnak, amelyek ötvözik az építészeti dizájnt és a tiszta energiatermelést. Ahogy az építési előírások világszerte szigorodnak és egyre több támogatási program jelenik meg, várható, hogy a solar falpanelek szerepe tovább növekszik az építőiparban.
szerző: Paulovits Dóra