
Továbbképzésen jártunk a Keresztesszilvia Énterieurben, az ott megismerteknek szánjuk ezt a cikket, amelyben
– segítünk eligazodni a fogalmak között,
– átfogó képet adunk és áttekinthetővé tesszük a témát,
– támpontokat adunk arra vonatkozóan, hogy mikor melyik árnyékolást érdemes választani,
– mik az erősségei és a korlátai az egyes rendszereknek, és
– mutatunk újdonságot is.
A cikkben szereplő képek az osztrák Leha cég weblapjáról származnak. Az ő termékeinek a példáján ismerkedtünk az árnyékolókkal. Magas színvonalú, egyedien a konkrét ablakra gyártott, mm pontosságú termékeket kínálnak. A látvány, a technikai háttér és a széles választási lehetőségek is az erőssége ennek a márkának.

Néhány általános elv:
Belső árnyékolót csak akkor tegyünk az ablakkávába, ha:
– az árnyékoló az ablaktáblára szerelt, vele együtt mozog. Ilyet tud a pliszé, a duette, a reluxa;
– toló vagy fix a nyílászárónk.
Tervezésnél gondoljunk a helyigényre:
– az oldalra húzható árnyékolóknak találjuk ki a gyűjtési helyét, számoljunk vele, hogy a karnis és a falfelület előtti hely lehetővé tegye ezt. Hullámfüggönynél 0,5 méterrel, lapfüggönynél a függönylapok szélességével számoljunk.


– a függöny síkja a falsíkhoz képest. Ez típusonként eltér. Rolónál, sáv- vagy raffrolónál vegyük figyelembe a könyöklő kiugrását, ne akadjon meg rajta a súlylap. Szintén rolónál magasabb nyíláshoz nagyobb lesz a feltekert anyag átmérője, ez az elhelyezési síkra is kihat. Szalagfüggöny esetén a szalagok szélességével azonos hely kell, mert elforgatott állásukban is el kell férniük. Többsínes szerkezetnél (lapfüggöny) a sínek együttes mélységének kell helyet biztosítanunk.
– minél távolabb esik az árnyékoló síkja a falsíktól, annál nagyobb rátakarást igényel a nyílás. Kiindulás az 5-7 cm.
– fűtött-hűtött álmennyezetnél gondoljunk az árnyékolásra időben, ha süllyeszteni szeretnénk a szerkezetet, hagyjuk ki az ablak előtti kellő helyet a csövek tervezésénél. Az extra szélességre is gondoljunk, tehát a gyűjtési szélesség és/vagy a rátakarás mértéke, a szerkezet extra helyigényére is (pl. hullámfüggöny motorja).

A szokatlan ablakformák feladják a feladatot az árnyékolóknak. A legrugalmasabbak ebből a szempontból a pliszé, a duette, a szalagfüggöny, a római roló és a reluxa. Előfordulhat olyan ablakforma, amit csak részben vagy teljesen fix árnyékolóval tudunk ellátni. A legnehezebb helyzetekre megoldás lehet egy klasszikus hullámfüggöny, olyan módon, hogy elhúzni nem lehet, de oldalt elkötni igen.

Tetősík ablakra, vízszintes felülvilágítóra, télikertre passzolhat a pliszé, duette, szalagfüggöny, a római roló és a reluxa.

Az itt felsorolt árnyékolók mindegyike működtethető motorosan is. (Gyengeáramú csőmotor, programozható.) Megkésett döntések és felújítások során is választható a motorizálás: létezik akkumulátoros változat is. Úgy kell feltölteni, mint egy telefont, akár 3 évig is kitart egy töltés.
Tervezésnél meghatározó:
- mennyi helyünk van, és hol (egy vagy mindkét oldalon, felül, az ablak előtti síkban) ?
- mennyire szeretnénk sötétíteni, vagy csak szűrni a fényt? Mennyire szeretnénk átlátni vagy korlátozni a belátást, és vajon a nyílás teljes felületén-e?
- szeretnénk-e mozgatni az árnyékolót, milyen gyakran, milyen módon?
- milyen készültségi fokban van a tér, amiben gondolkozunk? Még tervezzük, most épül, vagy már kész van, esetleg felújítás? Villanyszerelés előtt vagy után? Álmennyezet lesz-e? Bútorozás előtt vagy után?
Pliszé

Itthon kevésbé elterjedt, Európa más országaiban általános a használata.
Erőssége, hogy:
– kicsi a helyigénye, leginkább magára az ablakra szerelik, vele együtt mozog;
– szerelhető a) az üvegszorító lécbe, ilyenkor nem lép ki az ablakkeret síkjából, b) a tokra, c) az ablak elé;

– a szokatlan ablakformákra, döntött síkokra ez lehet a megoldás, ez fedi le leginkább a fura ablakok változatos halmazát (télikert, tetősík és mennyezeti ablakok, valamint oromablakok, íves ablakok, három-, öt- és hatszög ablakok, stb.);
– anyaga lehet fényáteresztő, lehet dekor (azaz sötétítő) vagy a kettő kombinációja. A kombináltnál két része van a pliszének, középen egy osztó szerkezeti elem jelenik meg, és azt az anyagpanelt húzza ki a használó, amelyiket szeretné; tetszőleges, hogy a két rész (fényáteresztő és dekor) melyike kerül alulra és melyik felülre;
– megoldható blackout (teljesen fénykizáró) sötétítés is a sínes rendszerrel;
– nemcsak fentről lefelé mozgatható változat létezik, a rögzítési pont lehet alul is, ilyenkor lentről húzom fel, vagy mozgatható lehet alul és felül is;

– sokféle mozgatási mód lehetséges: kézzel (kicsi fül jelenik meg, magassági korlátja van, de vannak helyzetek, ahol nincs igény a teljes magasságig felhúzásra; ahová mozgatom, elengedve tartja azt a helyzetet), pálcával (ha kézzel szeretném magasan is; nem praktikus: a pálca útban van, elkallódik), zsinóros, gyöngyzsinóros (széles ablakokra ez ajánlható, hátránya, hogy hangja van a húzásnak), és motoros.

– sok innovatív részletmegoldás létezik, pl. mágnesesen kipattintható szerkezet, ami a tisztítást egyszerűvé teszi.
– maga a textil takarításbarát: elég leporolni, esetleg kádban lezuhanyozni;
– létezik feszítőzsinóros, zárt házas-szabadon lógó és sínes szerkezet is.
Műszakilag meghatározó, hogy mekkora, milyen formájú (szögletes, lekerekített, stb.) és milyen rögzítésű (ragasztott, fúrt, csavaros) a falc, de bármilyen is, minden típusra van megoldás. Létezik keretre és üvegre szerelt rendszer is.

Döntést kell hozni arról, hogy
– fényáteresztő, dekor vagy mindkettő (kombinált) legyen-e,
– alulról, felülről, mindkét irányból szeretném-e mozgatni, a felület egészén vagy csak egy részén-e,
– mivel szeretném mozgatni (kézi, zsinóros, motoros).
Korlátai:
– szélességét tekintve legalább 40 cm, legfeljebb (bizonyos szerkezettípussal) 260 cm-t tud a pliszé, de ablaktáblánként, tehát több ablakszárny, sorolt ablakok esetén megtévesztő lehet pusztán a számokat összevetni egy olyan rendszerrel, ahol egyetlen árnyékolóval fedjük le a teljes nyílást.
– az extra formákra nyújtott megoldás esetleg csak fixen (nem mozgathatóan) valósítható meg, ilyen pl. a félkör ablak. Van olyan forma, amit csak úgy lehet lefedni, hogy két részre osztják, és közötte megjelenik egy osztó szerkezet.
– a választott rendszer magával vonz méretbeli, esetleg megjelenésbeli korlátokat.
Duette

Ez a pliszének egy válfaja. Itt nem cikkcakknak látjuk oldalról az árnyékolót, hanem méhsejtek sorának.
Előnye a normál pliszével szemben:
– rejtve van a feszítőzsinór,

– tehető a sejtekbe hőreflex réteg.

Hátránya:
– a méhsejtek oldalról nyitottak, elszennyeződhetnek (pl. egy eltévedt kis rovar)
Roló, rolló vagy roletta

Anyaga vászon, mosható, tisztítható, de nem készülhet függönyanyagból. Minden anyagnak van többféle fokozatú fényáteresztő és blackout változata is. Teljes fénykizárás esetén számoljunk 7-7 cm túlnyúlással az árnyékoló szélességében. A kifeszített sík miatt ideális lehet olyan mintáknál, ahol nem szeretnénk megtörni, hullámoztatni az árnyékolót. (Pl. a tapéta mintázatát folytatni, rányomtatni a roletta vásznára.)

Szerkezete tengelyből, végtelenített gyöngyzsinórból és súlylapból áll. Helyigénye az álmennyezetben: egy 180cm panelmagassághoz 10 cm átmérőjű, egy 240 cm panelmagassághoz 12 cm átmérőjű tekerccsel tervezzünk. Fent a szerkezet oldalanként 2,5 cm-rel szélesebb a textilnél. Dönthetünk úgy, hogy hátrafelé tekeredik, vagy úgy hogy előre. Utóbbinál nem látszik a szerkezet, de a roló síkja távolabb kerül az ablaktól, ezért érdemes jobban túlfuttatni a nyíláson. Falra vagy mennyezetre szerelhető. (Kávába csak fix vagy toló nyílászáró esetén.) A faltól, párkánytól 2cm-t érdemes eltartani, hogy ne koppanjon neki a súlyléc.

Választható látszó vagy beragasztott súlylappal.
Kombinált roletta: day&night, tervezhető akár belülre a fényáteresztő-kívülre a dekor réteg, vagy fordítva.
Mérethatárok: legalább 40 cm széles, legfeljebb 3*3 m-t tud a roló.
Sávroló

A roló változata, két rétege van, azok egymáson elcsúsztatásával a fényáteresztő és a dekorfelületek kinyílnak vagy bezárulnak, ezzel szabályozható, hogy részben átlátszó vagy teljesen belátást megakadályozó.

Az áttört részek nemcsak csíkok lehetnek, hanem más, változatos formák is.

A vászon és a szerkezet szélessége ugyanannyi.

Precíz, munkaigényes gyártást kíván, emiatt a sima sávrolónál drágább.
Szalagfüggöny

Ha szalagfüggönyre gondolunk, az első asszociációink irodai terek lesznek, holott ez az árnyékolás egészen más képet tud mutatni. Minőségi anyagból és minőségi részletekkel, pl. beragasztott súlylapokkal. Alul az összekötő zsinór elhagyható (kivéve döntött síkú ablakoknál, felülvilágítóknál).

Sokoldalú: íves felületre, mennyezeti ablakra, szokatlan ablakformákra is alkalmas.

A szalagok 127 mm szélesek, ezt az árnyékoló síkjának megválasztásakor figyelembe kell vennünk. A szerkezete elrejtendő, az álmennyezetben 5 cm magas és 7 cm széles helyet hagyjunk.

A szalagok tetszőlegesen variálhatók, (színek, fényáteresztés). Létezik akusztikus szalagfüggöny panel, ennek anyaga filces megjelenésű.
Softshade

Újdonság, ez az árnyékoló a szalagfüggönyt és a hullámfüggönyt ötvözi. Látványra hullámfüggönynek tűnik, a hullámok fixen tartják a formájukat, és valójában külön-külön anyagsávokból állnak, közöttük át lehet sétálni. Emiatt térelválasztónak nagyon alkalmas. A hullámoknak két állása van: fényáteresztő és belátást gátló, és persze az egész el is húzható.

Legfeljebb 3 m magas és 6 m széles tud lenni.

Lapfüggöny, panelfüggöny

Nem törik meg a felülete, ezért előnyös lehet olyan függönyöknél, ahol a mintát láttatni szeretnénk. Tetszőleges anyagból varrható. Egymás mögé sorolható fényáteresztő és dekor lapréteg.

Tervezés menete: Előbb határozzuk meg a gyűjtési pontot az ablak egy vagy mindkét oldalán. Tervezzünk azzal, hogy elhúzott állapotban legyen helye a függönylapoknak, a karnis hosszát eszerint határozzuk meg! Ezután határozható meg a sínek száma, kétfelé húzott függöny esetén feleannyi sín kell, mint ahány lap. Legfeljebb 6 sín fér el, ezek 12-15 cm szélesek együtt.

Méret: legfeljebb 1 m szélesek a lapok. 5-5 cm-t takarnak egymásra kihúzott helyzetben.

Szerkezete: sín, kocsi, súlylap (látszó vagy bevarrt), húzózsinór vagy motor. A rögzítése szép, nem kell álmennyezetbe rejteni. Falra vagy mennyezetre szerelhető.
Római roló, raffroló

Sok variációs lehetőség rejlik benne, pl.:
– varrható, ezért bármilyen választott anyagból készülhet (merev tartású vagy könnyű, mintás, gyékény), kombinálható többféle anyagból is, pl. a peremén mintázott sáv körbe, közében más panel, vagy az alja egyenes helyett lehet íves, kerülhet rá bojt, stb.;

-szeretnénk-e hangsúlyozni a keresztosztásokat, ettől függően tehetjük azokat hátra vagy előre, esetleg varrathatjuk másik anyagból. Létezik olyan kivitel is, ahol nem a klasszikus vízszines hajásokkal gyűjtik fel az agyagot, hanem elszórt pontokon, lásd a fotón.
– a sávok lehetnek magasabbak vagy sűrűbbek, de érdemes észszerű határokon belül maradni, mert összegyűjtve is lesz a függönynek lelógása, és ha túl mélyre lóg, egyrészt elvesztjük az ablak felső részét, másrészt a nyíló ablak felső pereméről a por az árnyékolót összekoszolja. Ha pedig túl sűrűn osztjuk, úgy felhúzva nem mutat szépen, gömbölyű bumszli lesz.

A szerkezet homlokfele tépőzáras: nem látszik.
Tehető dőlt síkú ablakra is.

Korlátai:
– nyíló ablak esetén gondoljuk át, hogy elfér-e fölötte a felhúzott római roló? Ideális gyűjtési magassága 32 cm.
– tisztításkor viszonylag munkaigényes a lebontása, visszahelyezése.

Méretek: legnagyobb szélesség: 2,9-3,0 m. Magassága kézi mozgatás esetén legfeljebb 3 m (pálcával), afölött csak motorosan (mert olyan súlya lesz). A szerkezet helyigénye 5×5 cm. de álmennyezetbe süllyesztés esetén 7 cm magas és 10 cm széles helyet hagyjunk. A sávok ideális magassága 32 cm. A nyílásra legalább 5-5, de inkább 7-7 cm-t takarjon rá. A síkját úgy válasszuk meg, hogy a könyöklő előtt fusson le.
Reluxa

Az emlékeinkben rögzülthöz képest egészen mást tud jelenteni egy mai reluxa az anyag, a szín, és a felület változatos lehetőségei miatt. Készülhet bőrből, filcből, fából is.
Az összegyűjtő szerkezetnek nem kell fixnek lennie, a pliszéhez hasonlóan készülhet az is mozgathatóan.

Tehető:
– ablakkeretre, ablakkal együtt mozog, a keret síkjában; vagy
– a nyílás elé, falra vagy mennyezetre. Számoljunk megfelelő rátakarással. Szélessége 5 cm, kis ablakokra kerülhet 2,5 cm lamellaszélességgel.
Fareluxa

Sokféle faanyagból, sokféle felületkezeléssel elérhető. A fareluxa a súlya miatt nagyobb nyílásokon már motoros mozgatást kíván.

Mennyezetbe süllyeszthető karnis


Síkja: ha előre-hátra ráncoljuk a függönyt, 7+7 cm-rel számolhatunk. Tehát a karnis 7 cm-re kerüljön a falsík elé, a teljes függöny 14 cm-t igényel. Építhető beton födémbe vagy gipszkarton álmennyezetbe is.

Motorizálás:
– egy motor 7 m hosszt tud mozgatni, ha ennél szélesebb a nyílásunk, kétfelé gyűjtsünk és két motorral tervezzünk.
– a legelterjedtebb a lelógó motor, 10*33 cm műanyag háza van, be szokták fordítani mögé a függönyt, így rejtve el. Helyigénye: 25 cm-rel hosszabbra tervezzük a karnist!
– süllyeszthetjük az álmennyezetbe is, ekkor nem lefelé, hanem fölfelé pozícionáljuk. Ott gondolkodhatunk ilyenben, ahol van elég hely az álmennyezet fölött.
Léteznek kültérben használhatóak is. Mennyezeti felülvilágítót, pergolát is árnyékolhatunk vele.


Dizájnkarnisok


Nagyon magas árúak, olyan helyen lehet létjogosultsága, ahol egy nagyon egyszerű térben szeretnénk szemet vonzó elemmé tenni a karnist, és többnyire elhúzva lesz a függöny (nem az ablak előtt, hanem oldalt).
Karnistakaró profil
Lehet eleve szándék, vagy utólagos döntéseknél lehet ez a megmentő megoldás, nem is akármilyen. A legkülönfélébb profilok léteznek, lehet a mennyezet alatt körbefutó sáv szerves része. Festhető, gérbe vágható. Léteznek olyan profilok, amikbe led-csík tehető. Bírja a fűtött-hűtött álmennyezet hőhatásait.
Szerző: T. Zs.
Ha építkezésen gondolkodsz, és szeretnél velünk konzultálni, írj egy emailt, felvesszük Veled a kapcsolatot és megbeszéljük a megfelelő időpontot! A konzultáció során részletesebben elmondjuk és megmutatjuk, mire érdemes figyelni, milyen szerkezetekben, anyagokban, gépészetben érdemes gondolkodni, valamint milyen terveket ír elő minimum a jogszabály, és milyen tervekre lesz szükség ahhoz, hogy a kivitelező tényleg álmaitok otthonát építse meg! Családi ház referenciáinkat itt találod!
Kapcsolódó témák: